Balık Tutma Aletleri

Balık Tutma Aletleri

 

Olta balıkçılığı ve malzemeleri:

Her balık sevdalısının yanında bulundurduğu envanter listesine yakından bakacak olursak öncelikle olta, yakaladığımız balıkla bizim aramızdaki bağı sağlayan düzenek olduğunu söylemek isterim. Bu düzenek; olta kamışı, makine, el oltası, misina, iğne, fırdöndü, sahte yem gibi malzemelerden oluşabilir. Bir de bu oltaya doğrudan dahil olmayan fakat balıkçılığı kolaylaştıran yardımcı olta ekipmanları vardır ki bunlar; pense, kova, çanta, kutu, kamış dayama gibi aksesuarlardır.

Birkaç ürünü incelemek istenilirse eğer;

Kurşun: Olta takımını belli bir derinlikte tutmak amacıyla üretilmiş olan olta malzemesi.

Kaşık: Farklı renk ve boylarda üretilmiş, balığın türüne, büyüklüğüne ve ilgilerine odaklı olarak tasarlanmış olan, metalden yapılmış ve hem tekneden hemde kenardan yapılacak avlarda kullanılabilecek suni yem.

Olta Kamışı: Hammaddesi esnek ve dayanıklı malzemeden üretilmiş balık avlamak için kullanılan, boyları avın gerektirdiği duruma göre 10 metreye ulaşabilen ve makara takılan / takılmayan versiyonlara sahip av gereci.

Olta Makarası: Olta kamışı ile birlikte kullanmak için dizayn edilmiş, üzerinde misina havuzu bulunan ve balık avını kolaylaştırmak için tasarlanmış bir çeşit mekanik düzenek. Ayrıca olta makaraları bilye sayısı ve çekim oranına göre sınıflandırılmaktadır.

Rapala: Her ne kadar klasik olarak markalaşmamış her türlü sahte balık yemler için kullanılsa da gerçekte menşei Finlandiya olan ve sadece suni balık değil diğer birçok balık avı gereçlerinin üretimini yapan firmanın adıdır.

Silikon Sahte: Balık veya diğer yem çeşitleri baz alarak üretilmiş, birçoğu sonradan monte edilen kurşun ve iğne düzeneği ile kullanılan silikondan imal edilmiş balık avı sahtesi.

Çapari: Birden fazla yemli olta iğnesi veya tüy, iplik veya silikondan imal edilmiş olan suni yemin tek bir bedene bağlanmasıyla elde edilmiş olan olta takımı.

İlginizi çekebilecek konular

OLTA MAKİNESİ NEDİR Makara ve makine balıklar kancaya takıldıktan sonra onların direncini düşürerek kendimize çekmemizi sağlayan parçalar olarak tanımlanabilir. Avlanma ş...
Dip Oltası Nasıl Hazırlanır? Dip oltası hazırlarken öncelikle elimizde bulunan misinayı normal beden uzunluğunun yani olta uzunluğunun 2 katı olacak şekilde kesmemiz gerekiyor. Ke...
Kamışlı Olta Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerek... Olta seçimi yaparken öncelikle nasıl bir balık avlanacağı belirlenmeli ve ona göre seçim yapılmalıdır. Bu her olta çeşidi için geçerli bir yaklaşımdır...
HAZIR OLTA TAKIMI NASIL SEÇİLMELİ Hazır olta takımları özel olarak takım hazırlama ustaları tarafından hazırlanan ve en verimli sonuçlar için en doğru ürünlerin kullanıldığı paketler o...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir