20 Eylül 2018, Perşembe
Anasayfa / Balık avı Teknikleri / BALIK TUTMA YÖNTEMLERİ

BALIK TUTMA YÖNTEMLERİ

Birçok balık severin her zaman deneyimlerini ortaya sergilemesi bazen hatalara neden olabilir bizde bu yazımızda sizler birkaç noktada püf noktalar aktaracağız. Pek çok yeni başlayan arkadaşımızın yapmış olduğu hatalardan birisi malzeme alırken” mümkün mertebe her şey alınmalı” düşüncesi. Ben bunu neredeyse balık malzemesi almaya gittiğim her zaman görüyorum. Bir keresinde boğazda balık tutacağını söyleyen bir avcı adayının çantasına en son rapala koyup gittiğine bile şahit olmuştum. İlk kural malzeme çantanızı veya kutunuzu gelişigüzel doldurmaktan kaçının. Av gününü ve avlamak istediğiniz balığı belirlediğinizde zaten gerisi çorap söküğü gibi geliyor.  Anlaşıldığı üzere malzeme alırken sadece hedef balığı değil gideceğimiz yerinde gözetmemiz gerekiyor.

Peki neden? Bu soruyu şu şekilde açıklayabiliriz; Yaz aylarında İstanbul Boğazına balığa gitmek isteyen bir balıkçı dostumuz yanına çapari, yemli takım ve kurşun alsa yeterlidir. Ancak gideceği yeri değerlendirdiğinde alması gereken çaparinin ne kadar ince olması gerektiğini veya kurşun ağırlığının ne olması gerektiği hakkında da fikir sahibi olacaktır. Sonuç itibariyle derin olmayan bir yerde almış olduğu kalın çapariyi kullanmaya çalışırsa gidip tekrar ince çapari alması gerekecek.

Malzeme fiyatları hakkında az çok fikir sahibi olduğunuzu düşünüyorum, 50 kuruşluk çapariye 2 lira vermeniz sizce ne kadar mantıklı? Bunu birde balık çeşitlerinin çokluğuyla değerlendirirseniz sonu olmayan bir deniz gibi olduğunu görebilirsiniz.

İstihbarat çok önemli bir unsur olduğu için daha önce söylediğim gibi kendinize balık dostları edinin. Bu size hem zaman kazandırır, hemde böyle durumlarda maddi yönden yarar sağlayabilir.

Diğer konuysa adım adım ilerlemeyle ilgili. İstavrit tutarak başlarsınız, daha sonra kefal yakalamaya heveslenebilirsiniz ve bu gayet doğaldır. Ancak malzeme almaya gittiğinizde birçok takım almayı bırakıp kendiniz takım bağlamaya çalışmaya ne dersiniz? Maddi yönden getirileri dışında birde balıkçılıkla ilgili deneyimlerinizi arttıracak olan bu davranışın size birçok şey kazandıracağının garantisini veriyorum.

Son olarak, malzemecilere gittiğinizde onlarca oyuncağın raflarda size göz kırptığını göreceksiniz. Fakat esas olan yerel kaynaklardan alacağınız bilgilerdir. 1000 çeşit levrek sahtesi vardır, ancak aklın yoluda birdir. Malzeme üreticileri (rapala gibi) önceden, ürettikleri sahte balıkların hangi balıklar için dizayn edildiğini kutuların arkasında belirtiyorlardı. Şimdilerde bu uygulama fazla yapılmıyor ama zaten olmasında gerek yok. Öyle ilginç durumlarla karşılaşacaksınız ki örneğin lolipop çubuğuyla inanılmaz levrekler yakalandığına şahit olabilir veya duyabilirsiniz (gerçektir). Ama sizin 30 lira vererek aldığınız sahte balığınız bu tip sonuçlara ulaşamayabilir. Bu yüzdendir ki devamlı söylediğim bir konuyu hiç aklınızdan çıkarmayın. Hedef balığınız ve gideceğiniz yerle ilgili şu konularda araştırma yapın:

  • Hava durumu nasıl olmalı (Levrek için çırpıntılı bir deniz idealdir)
  • Ne tür sahte balık kullanmalıyım (Gözleri canlı, kırmızı kafalı beyaz ve kefale benzeyen)
  • En verimli yerler neresi (Kayaların veya otlukların olduğu bölgeler)
  • Nasıl bir kamış – makaram olmalı (3 metre uzunluğunda, ufak makaralı ve ince sağlam misinalı bir olta)

Yani abur cuburla çantalarınızı doldurmak yerine tecrübe ve istihbaratlarla yola çıkarak alacağınız malzemeleri uzun vadede kullanmaya çalışın.

Bu arada levrek ile ilgili verdiğim örnek sadece belli bir mevki için geçerlidir.

İlginizi çekebilecek konular

Balık Tutma Makinası Balık Tutma Makinası Olta (Kamış) ‘dan sonra ikinci kısmını makineler oluşturmakta balıkçıların listesine baktığımızda. Aslında burada da bir terim k...
USKUMRU NASIL AVLANIR Uskumru avlayacaklar önemle okumalarını isterim ki sizlere sunacağımız bilgilerden faydalanmanızı isteriz. Kullanılacak takımın kalınlıkları kolyozda ...
GECE ZIPKINLA BALIK AVI Ne kadar kolay bir yöntem değil mi aslında gerçekler aramızda yapılan yanlışlarda neden mi? Hava kaynağı kullanılarak yapılan bütün avcılıklar yasakla...
KAMERALI OLTA İLE BALIK AVLAMA Kamera ile balıkçılık aslında artık Drone ile yapılan yeni nesil balık avlama akımı diyebiliriz bunlardan biri olan ilk kullanan kişilerden biri olan ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir