Ekim ayında hangi balık yenir

Ekim ayının gelmesi ile balık sezonunun canlandığını dile getirebiliriz. Bu aylarda mevsim geçişleri ve denizlerin hareketlenmesi ile hem avcılık yönünden hemde denizlerdeki balık miktarı açısından bolluk yaşanır. Sizler için bu aylarda yenilebilecek balıkları listeledik.

 

1 ) Kefal Balığı

Kefal Balıkları ülkemizde Ege ve Marmara başta olmak üzere Karadenizde de avlanan bir balık türüdür. Bu balıklar denizlerde toplu halde gezerler ve sürü şeklinde yaşamlarını sürdürürler. Genelde boyları 30-90 cm arasında değişen kefaller yaklaşık olarak 10-15 yıl arası yaşamlarını sürdürürler.

Kefal balıkları özellikle Ekim aylarında lezzetlenir. Kefalleri boylarına göre pişirebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse ufak boy kefal balıklarını tavada yapabilir büyük boyları ise buğlama yapabilirsiniz. Ayrıca fırında soğan ve kefal balığı muhteşem bir lezzet oluşturacaktır.

Kefal balıklarını genelde olta vb araçlarla yakalamak yorucu ve zahmetlidir. Hatta bu yöntemler sizin için çok vakit alıcı olabilir belki eliniz boş bile dönebilirsiniz. Bu yüzden balıkçılar bu balık türlerini serpme tarzı araçlar ile yakalarlar.

 

2) Torik

Bu mevsimlerde üremek amaçlı su yüzüne yakın yerlerde bulunan Torikler genel itibari ile sıcak sularda yaşamayı tercih ederler. Toriğin boylarına göre bir çok farklı türü vardır. Ayrıca yaşları da türlerinin belirlenmesinde önemli bir faktördür.

Karadeniz sularında yağlanan ve et tutan bu balıklar Eylül- Ekim aylarından Şubat aylarına kadar tüketilebilecek balıklardır ve bu aylarda oldukça lezzetlidirler. Torik balıklarını ızgara, tava ve buğlama şeklinde hazırlayabilir ve tüketebilirsiniz.

 

 

3) Çipura

Balık restoranlarında çokça karşımıza çıkan ve Türkiye de avcılığı bol miktarda yapılan Çipuranın en lezzetli zamanları Eylül-Ekim aylarıdır. Birincil olarak Ege denizinde bulunan Çipura Türkiye’ nin her denizinden çıkartılmaktadır. Genelde boyları 30-60 cm aralarında olan bu balıkların ağırlıklarının 8 kilograma kadar ulaştığı bilinir.

Çipura hazırlamak istiyorsanız bizim size nacizane önerimiz bu balığı ızgarada hazırlamanız olacaktır. Yağlı bir balık türü olan Çipura Izgarada yapıldıktan sonra yeşillikler ile servis edilebilir. Aynı zamanda bu balığı buğulama ve tavada da hazırlayabilirsiniz.

 

 

 

4) Levrek

Levrekler de Çipura gibi bir çok bölgede avcılığı yapılan balıklardan birisidir. Levreklerin ağırlıkları yaklaşık 15-20 kilograma kadar ulaşmakla birlikte en lezzetli olanları 1-2 kilogram ağırlığa sahip olanlarıdır. Alırken bunlara dikkat edebilirsiniz.

Levrekler genelde su yüzeylerinde ve açık sularda bulunmazlar. Bunun sebeplerinden en önemlisi Yunus balıkları tarafından yem olarak tercih edilmeleridir. Bu sebepler Levrekler sığ sularda yaşamayı tercih ederler. Bu balık türünü avlamak için dip oltası, levrek çaparisi ve bırakma oltalarını tercih edebilirsiniz.

Fırında ve tavada yapılması tercih edilir ve eti çok lezzetlidir.

 

 

İlginizi çekebilecek konular

Balık avı hakkında Balık avlama kimi insanlar için bir zevk haline gelmekte olup; boş zamanlarda gerçekleştirilen bir hobi niteliği de taşımaktadır. Balık tutma konusund...
Balık Avı Yasağına Uymayanlara Uygulanan Cezai İşl... Balık avı sadece sezon içerisinde meydana gelen bir faaliyet olarak gerçekleşmekte olup; toplamda 20 bin tekne tarafından gerçekleştirilecek bir faali...
Balık Avı Hakkında Faydalı Bilgiler Balık avı bir tutku olarak bilinmekle beraber; aynı zamanda da bir hobi olarak da adlandırılmaktadır. Balık avına çıkacak olan kişiler; belli başlı iş...
Aralık Ayında Hangi Balık Avlanır? Balık hem içerdiği zengin omega3 bakımından hem de vücuda sağladığı pek çok yarardan kaynaklı doktorların da önerdiği ve haftada en az 2 gün yenmesi ö...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 − two =