15 Ağustos 2018, Çarşamba
Anasayfa / Olta Çeşitleri ve Olta Yapımları / Kamışlı Olta Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kamışlı Olta Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Olta seçimi yaparken öncelikle nasıl bir balık avlanacağı belirlenmeli ve ona göre seçim yapılmalıdır. Bu her olta çeşidi için geçerli bir yaklaşımdır. Genelde en çok tercih edilen ve her türlü balık türü için kullanılacak olta türü Teleskopik oltadır. Kamışlı Olta almayı düşünüyorsanız ve olta türlerini öğrenmek istiyorsanız aşağıda sizler için hazırladığımız yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

kamisli-olta-secerken-nelere-dikkat-edilmesi-gerekir-1

Olta Kamışı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Eğer Kamışlı Olta alacaksanız burada boy oldukça önemli bir etkendir. Kıyıdan yapılacak olan avlarda 1.80 cm den büyük oltalar tercih edilir iken, tekne ve ya sandal gibi araçlar ile yapılacak olan avlarda ise 1.80 cm den daha küçük oltalar tercih edilmelidir. Ayrıca seçilen kamışın porselen özellikleri ve makine yuvaları da oldukça önemlidir.

Porselenler bir çizgi hizasında ve üzerinde olmalıdır. Kamışlara özellikle 5 ila 8 arasında bir rakamdan oluşan porselen takılır iken ekstra olarak ise uç porselen ilave edilir. Porselen sayısının az olması atış sırasında sürtünmeyi azaltarak uzun atış yapma olanağı sağlar iken porselen sayısının fazla olması ise kamışın atış sırasında daha dengeli biçimde atılmasını sağlamaktadır.

Avlanma şekillerine göre kamış seçimleri de oldukça önemlidir. ilk olarak kıyıdan yapılan avlanmalarda 2.70 ila 3.30 cm arasında boyutları olan ve iki parçalı kamışların seçilmesi gerekmektedir. Eğer ki daha büyük balıkların avlanmasında bu kamışları kullanacak iseniz güçlü kamış türlerini seçmelisiniz. Surf adı verilen kamışlar ise güçlü kamışlara örnektir.

Diğer bir avlanma şekli olan tekne ile avlanmada ise; 1.80 ila 2.40 arasında boyutları değişen kısa ve Jig gibi iki parçalı kamışlar tercih edilmelidir. Balıklar kalın ve güçlü ise yine güçlü kamışları tercih etmelisiniz.

Kamışlı Olta Türleri

Teleskopik Kamışlar: Genel olarak her türlü balık avında kullanılabilen modellere sahip iç içe geçmeli çok parçadan oluşan ve porselen misina kılavuzlu kamış modelleridir.

Surf Kamışlar: Kıyıdan çok uzağa atış yapabilmek için tasarlanmış ve genellikle boyutları 360-450cm arasında olan uzun saplı ve yüksek ağırlıklarda kurşunları atabilen özel seri kamışlardır. Bu kamışlarda atış esnasında misina sürtünmesini azaltmak için misina klavuzları olabildiğince azaltılmıştır ve özellikle surf makinelerle kullanılması tavsiye edilen atış performansı yüksek kamışlardır.

Parçalı Kamışlar: Birbirinden bağımsız iki veya üç parçadan oluşan ve birbirine takılarak makineyle birlikte kullanılan modellerdir. Parçalı kamışlarda 2 tip genel kullanım alanı vardır. Birincisi; Bot ve teknede kullanılan kısa boylu modeller ikincisi; kıyıdan avda surf tipi atışlar için uzun ve spin tipi ince, hassas, yaylanır modeller.

Porselensiz Kamışlar: Genellikle tatlı suda mantarlı balık avında kullanılan, teleskopik kamışlar gibi iç içe geçmeli çoklu parçadan oluşan fakat porselen misina kılavuzları olmayan ve makinesiz kullanılan modellerdir.

Çıkrık Kamışlar: Teknede büyük balık avı yaparken çıkrık makinelerle birlikte kullanılmak üzere tasarlanmış çok yüksek dayanıklılıkta olan kamış modelleridir.

Jig Kamışları: Metal suni yemlerde dikey veya yatay seğirtme yöntemi ile avcılıkla kullanılan yeme ağırlığına göre aksiyon verebilecek hassasiyette ve büyük balıklara direnç gösterebilecek sağlamlıklar iki parça veya tek parça dolgu kamışlardır.

İlginizi çekebilecek konular

OLTA TAKIMI TAVSİYE Üç tarafı denizlerle çevrili aynı zamanda çok sayıda yer üstü nehirleri, çayları, gölleri ve su birikintilerine sahip ülkemizde amatör olta balıkçılığ...
Olta nasıl temizlenir Balık avcılığına çıkan bir çok avcımızın merak ettiği bir konu olan olta ve malzemeleri temizleme konusunda sizlere elimizden geldiğince yanıt vermeye...
OLTA NASIL YAPILIR YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN Amatör olarak balık tutmak için en doğru mevsimlerden birindeyiz. Bir yandan denizi, maviyi seyrederek temiz havayı ciğerlerinize çekip, bir yandan da...
ZIPKINLA BALIK AVI EĞİTİMİ Eğitim de Tabii ki birçok sevdalı olanlara tavsiyeler vermek gerekir ve şunu unutmayın ki böyle bir spor birkaç hafta da değil 1-2 sene içinde öğre...

Bir yorum

  1. local handyman london

    Mutlu yıllar çok güzel bir site olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir