20 Eylül 2018, Perşembe
Anasayfa / Balık avı Teknikleri / Kıyıdan veya Tekneden Lambuka Avlama Teknikleri

Kıyıdan veya Tekneden Lambuka Avlama Teknikleri

Lambuka balığı daha çok Akdeniz bölgesinde Antalya körfezi civarında bulunmaktadır. Kilogramı 40’a, boyu da 170 cm’e kadar ulaşabilen avcı bir balıktır. Lambuka balığını avlayabilmek için öncelikle nerede olduğu bulmamız gerekir. Bunun için denizdeki hareketliliği inceleyebiliriz. Kaçışan balıklar yada denizin üstünde sıçrayan bir balık görürseniz o bölgeye yönelmelisiniz. Lambuka o balıkların peşinde demektir. Böylece bizde onun peşine takılabiliriz.

Lambuka Balığı (Coryphaena hippurus) Avında Bilinmesi Gerekenler

Ülkemizde genelde Ağustos ortalarından Eylül sonuna kadar avlanabilen bu balığı avlayabilmek için Parlak Silikon Suni Yem, Rapala veya Kaşık kullanılabilir. Av için en uygun saatler için sabah erkenden ve güneş batmadan önce denilebilir. Keskin dişleri olan Lambuka balığın olta ile avlanma durumlarında balığı çekerken çelik teli de kestiği görülmekle birlikte olta balıkçılığında inatçı ve mücadeleci yapılarıyla keyifli avcılık için tercih edilen bir balık çeşididir.

Sırtı ile Lambuka Balığı Avı Nasıl Yapılır?

Lambuka balığını Sırtı ile avlamak nispeten daha kolaydır. Sırtı kullanılacaksa yem olarak sahte balık kullanmanız gerekmektedir. Sahte balık olta ucuna takıldıktan sonra 10 kulaç pay bırakarak makaraya doğru fırdöndü takılmalıdır. Takım hazırlandıktan sonra tekne arkasından salınarak ve daha sonradan hızlı çekilerek avlanma tamamlanmış olur. Lambuka mücadeleci ve kolay kolay yorulmayan bir balık olduğundan bir an önce tekneye çekmekte fayda vardır. Yoksa sizi çok yorabilir.

Ayrıca birinci takımda yakalanan balık tekneye çekilir iken sürü halinde diğer balıklarda yakalanan balığın arkasından gelecektir. Bu yüzden ilk avın hemen arkasından ikinci takımı da suya atarak aynı anda ikitane birden Lambuka yakalanabilir. Yakalanan lambukalar eğer iriyse misinayı koparabileceğinden dolayı ikinci olta atılmamalı, balık bir an önce tekneye çekilmelidir.

Lampuka hemen yer değiştirmez. Eğer süratli hareket edilirse ve hazırda bekletilen sardalya ve kolyoz parçaları ile deniz yemlenirse avın çok bereketli geçmesi olasıdır.

lambuka-avi

Bırakma Olta ile Lambuka Balığı Avı Nasıl Yapılır?

Lambuka balığını ucunda parlak suni yem olan her türlü olta çeşidiyle avlmak mümkündür. Dayanıklı ve hafif misinalar tercih edilmelidir. Genelde 0,35-0,40mm arası kaliteli misina kullanılır. Kalın ve ağır misina tavsiye etmiyorum. Eğer balık avında mücadeleyi seviyorsanız kalın misina ağırlığından dolayı balığı dibe çekip ölümüne sebep olacaktır. Hafif ve ince bir misinayla avın keyfine maksimum derecede varırsınız.

Beden ucuna 3 numara fırdöndüden yapılmış kolçak bağlanır. Kolçağa 3 kulaç kol bağlanıp ucuna 2330DT–2310 4-5 numara iğne bağlanır. PArlak suni veya canlı bir yem takılıp denize salınır. Fırdöndüden makaraya doğru iki kulaç ölçülüp küçük bir şamandıra takılarak 10 kulaç daha salınıp beklenir. Lambukalar sürüler halinde göçerler ve çok meraklıdırlar. Her türlü ses ve harekete doğru giderek incelerler. Bu yüzden parlak veya hareketli bir yeminiz varsa ve bir Lambuka’nın dikkatini çekmeyi başarırsanız aynı sürü içerisinden birden fazla balık yakalayabilirsiniz. Lambukalar oltaya ilk geldiklerinde takımı zorlarlar. Eğer yorulmasını beklerseniz sonrasında daha zorlamayı yavaş yavaş bırakabilir hatta olta yönünde tekneye doğru hızlı ve zıplayarak hareket edebilir, oltayı boşaltabilirler. Buda avı kolaylaştırır.

Kıyıdan Lambuka Balığı Avı Nasıl Yapılır?

Evet Lambuka kıyıdanda avlanır. Bu genelde denizin kabardığı zamanlarda gerçekleşen bir durumdur. İşi bilen balıkçılar fırtınalı, denizin kabardığı günlerde büyük balıkların açık denizlerden kıyılara geldiğini bilirler. Lambuka da büyük avcılardan birisi ve derin deniz balığıdır. Denzin kabardığı zamanlarda kıyıya özelikle zargana avlamaya inerler. Mevsimsel olarak zaman belirtmek gerekirse bu dönemler ağırlıklı olarak Eylül-Ekim aylarıdır. Sabahın erken vakitlerinde veya akşama doğru Zargana avlamak için kıyıya inen Lambukaları güçlü bir misina ucuna bağladığımız bir Zargana ile kandırabiliriz. Kaçışan ve su üstünde zıplayan balıklar görürseniz Lambuka’nın kıyıya yklaştığını anlayabilirsiniz. Av zamanı için önceden hazırladığınız zarganalı oltaya, zarganaların arasına suni -parlak çipura atın ve tıpkı spinleme tekniğinde olduğu gibi balığa aksiyon verin. Lambuka bu balığı gördüğünde daha zor yüzdüğünü anlayıp affetmeyecektir.

 

İlginizi çekebilecek konular

Amatör Balıkçılara tavsiyeler Balıkçılığı sadece kişisel zevkleri doğrultusunda gerçekleştirmek ve bir hobi elde etme amacı içerisinde yer almak isteyen kişiler; ilk önce bireysel ...
USKUMRU NASIL AVLANIR Uskumru avlayacaklar önemle okumalarını isterim ki sizlere sunacağımız bilgilerden faydalanmanızı isteriz. Kullanılacak takımın kalınlıkları kolyozda ...
Zargana Nasıl Avlanır? Zargana balığı avı nerede ve nasıl yapılır? Kıyıda mı avlanmak mantıklı yoksa Teknede mi? Zargana avcı bir balık türü olduğundan dolayı avlak yeri ola...
KIYIDAN BALIK AVI Birçok balık severin her zaman kıyıdan balık avlamayı daha çok sevdiğini bilmekteyiz. Olta ile balık avı genellikle kıyıdan yapılmaktadır. Kıyıdan bal...

3 yorum

  1. verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..

  2. Abdullah altinkaynak

    Lambukanin amator avciliktaki yasal boy siniri nedir. Bilgilendirirseniz sevinirim. Selamlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir