15 Ağustos 2018, Çarşamba
Anasayfa / Olta Çeşitleri ve Olta Yapımları / OLTA BAĞLAMA TEKNİKLERİ

OLTA BAĞLAMA TEKNİKLERİ

Düğümler hayatımızın her alanında. Gün içinde ayakkabılarımızı, saçlarımızı veya kravatımızı bağlarken çeşitli düğümler kullanıyoruz. Peki ya şu an bilinen yaklaşık 4000 çeşit düğüm tekniği olduğunu biliyor muydunuz? Denizcilik, dağcılık, balıkçılık vb. gibi birçok alanda geliştirilen bu düğümler yerine göre o kadar kullanışlı ki günlük hayatta bile çoğu işinizi halletmeye yarayabilir. İşte bu yüzden sizin için balıkçılık alanında en çok bilinen düğüm şekillerini listeledik.

 

Alberto Düğümü

Geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan Alberto Düğümü, farklı tarzdaki misinaları birleştirmek için en çok kullanılan düğümlerin başında gelir.

Palomar Düğümü

Misinayı yeme ya da döndürme tertibatına sabitlemek için kullanılır. Bağlanan nesnenin ilmekten geçebilmesi ve ipin ya da halatın çok kalın olmaması kaydıyla diğer sabitleme uygulamaları ile eşit derecede etkilidir. Pratikte, karanlıkta ve soğuk ellerle bağlanabilir.

Mükemmel ilmek

Sabit bir ilmek oluşturan ve çok sık olarak misinada kullanılan bir bağdır. Oldukça güvenlidir ama çözülmesi kolay değildir. Uçlarını kullanmaya ihtiyaç duymadan halatın ortasında bağlanabilir.

Kanca Düğümü

Gözlü balık kancasının misinaya tutturulması için kullanılır. Kanca Düğümü ile bağlanan kancalar balığı çekmek için dengeli ve düz bir misina elde edilmesini sağlar. Misina kancanın gözünden geçer ama öncelikli olarak sapa bağlanır.

Geliştirilmiş Rivago Düğümü

Misinayı olta iğnesine bağlamak için kullanılır, ancak ayrıca misinayı bir döndürme tertibatına, tokaya ya da suni yeme bağlamak için de kullanılabilir. Geliştirilmiş Rigavo Bağı güçlü ve bağlaması kolay olduğundan balıkçılar arasında çok popülerdir.

İlginizi çekebilecek konular

Dip Oltası Nasıl Hazırlanır? Dip oltası hazırlarken öncelikle elimizde bulunan misinayı normal beden uzunluğunun yani olta uzunluğunun 2 katı olacak şekilde kesmemiz gerekiyor. Ke...
OLTA KURŞUNU NASIL SEÇİLİR Balık avı yapakken genelde olta takımımızı elimizde tutarız. Özellikle spin (at-çek) yöntemi ile avlanan kişilerin takım ağırlığına dikkat etmesi önem...
Kıbrıs Oltası ile balık avı Olta türlerinden bahsederken avcılar tarafından en çok kullanılan oltalardan birisi olan Kıbrıs Oltasından da bahsetmek istedik. Ada olan Kıbrıs ile b...
OLTA YAPIMI YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN Oltaların yapımı karşıdan bakıldığında zor gözükse de aslında tam tersi yani çok kolaydır, ancak bilene kolaydır tabi. Sizlere özellikle her amatör ba...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir