20 Şubat 2019, Çarşamba
Anasayfa / Olta Çeşitleri ve Olta Yapımları / OLTA BAĞLAMA TEKNİKLERİ

OLTA BAĞLAMA TEKNİKLERİ

Düğümler hayatımızın her alanında. Gün içinde ayakkabılarımızı, saçlarımızı veya kravatımızı bağlarken çeşitli düğümler kullanıyoruz. Peki ya şu an bilinen yaklaşık 4000 çeşit düğüm tekniği olduğunu biliyor muydunuz? Denizcilik, dağcılık, balıkçılık vb. gibi birçok alanda geliştirilen bu düğümler yerine göre o kadar kullanışlı ki günlük hayatta bile çoğu işinizi halletmeye yarayabilir. İşte bu yüzden sizin için balıkçılık alanında en çok bilinen düğüm şekillerini listeledik.

 

Alberto Düğümü

Geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan Alberto Düğümü, farklı tarzdaki misinaları birleştirmek için en çok kullanılan düğümlerin başında gelir.

Palomar Düğümü

Misinayı yeme ya da döndürme tertibatına sabitlemek için kullanılır. Bağlanan nesnenin ilmekten geçebilmesi ve ipin ya da halatın çok kalın olmaması kaydıyla diğer sabitleme uygulamaları ile eşit derecede etkilidir. Pratikte, karanlıkta ve soğuk ellerle bağlanabilir.

Mükemmel ilmek

Sabit bir ilmek oluşturan ve çok sık olarak misinada kullanılan bir bağdır. Oldukça güvenlidir ama çözülmesi kolay değildir. Uçlarını kullanmaya ihtiyaç duymadan halatın ortasında bağlanabilir.

Kanca Düğümü

Gözlü balık kancasının misinaya tutturulması için kullanılır. Kanca Düğümü ile bağlanan kancalar balığı çekmek için dengeli ve düz bir misina elde edilmesini sağlar. Misina kancanın gözünden geçer ama öncelikli olarak sapa bağlanır.

Geliştirilmiş Rivago Düğümü

Misinayı olta iğnesine bağlamak için kullanılır, ancak ayrıca misinayı bir döndürme tertibatına, tokaya ya da suni yeme bağlamak için de kullanılabilir. Geliştirilmiş Rigavo Bağı güçlü ve bağlaması kolay olduğundan balıkçılar arasında çok popülerdir.

İlginizi çekebilecek konular

KAMERALI OLTA İLE BALIK AVLAMA Kamera ile balıkçılık aslında artık Drone ile yapılan yeni nesil balık avlama akımı diyebiliriz bunlardan biri olan ilk kullanan kişilerden biri olan ...
HAZIR OLTA TAKIMI NASIL SEÇİLMELİ Hazır olta takımları özel olarak takım hazırlama ustaları tarafından hazırlanan ve en verimli sonuçlar için en doğru ürünlerin kullanıldığı paketler o...
OLTA MAKİNESİ NEDİR Makara ve makine balıklar kancaya takıldıktan sonra onların direncini düşürerek kendimize çekmemizi sağlayan parçalar olarak tanımlanabilir. Avlanma ş...
Kıbrıs Oltası Nasıl Hazırlanır? Balık avında bildiğiniz gibi birçok av gereci vardır. Balık avı gereçlerinin içinde özellikle Oltaların önemli bir yeri vardır. Oltaların içinde yer a...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir