26 Mayıs 2018, Cumartesi
Anasayfa / Olta Çeşitleri ve Olta Yapımları / OLTA BAĞLAMA TEKNİKLERİ

OLTA BAĞLAMA TEKNİKLERİ

Düğümler hayatımızın her alanında. Gün içinde ayakkabılarımızı, saçlarımızı veya kravatımızı bağlarken çeşitli düğümler kullanıyoruz. Peki ya şu an bilinen yaklaşık 4000 çeşit düğüm tekniği olduğunu biliyor muydunuz? Denizcilik, dağcılık, balıkçılık vb. gibi birçok alanda geliştirilen bu düğümler yerine göre o kadar kullanışlı ki günlük hayatta bile çoğu işinizi halletmeye yarayabilir. İşte bu yüzden sizin için balıkçılık alanında en çok bilinen düğüm şekillerini listeledik.

 

Alberto Düğümü

Geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan Alberto Düğümü, farklı tarzdaki misinaları birleştirmek için en çok kullanılan düğümlerin başında gelir.

Palomar Düğümü

Misinayı yeme ya da döndürme tertibatına sabitlemek için kullanılır. Bağlanan nesnenin ilmekten geçebilmesi ve ipin ya da halatın çok kalın olmaması kaydıyla diğer sabitleme uygulamaları ile eşit derecede etkilidir. Pratikte, karanlıkta ve soğuk ellerle bağlanabilir.

Mükemmel ilmek

Sabit bir ilmek oluşturan ve çok sık olarak misinada kullanılan bir bağdır. Oldukça güvenlidir ama çözülmesi kolay değildir. Uçlarını kullanmaya ihtiyaç duymadan halatın ortasında bağlanabilir.

Kanca Düğümü

Gözlü balık kancasının misinaya tutturulması için kullanılır. Kanca Düğümü ile bağlanan kancalar balığı çekmek için dengeli ve düz bir misina elde edilmesini sağlar. Misina kancanın gözünden geçer ama öncelikli olarak sapa bağlanır.

Geliştirilmiş Rivago Düğümü

Misinayı olta iğnesine bağlamak için kullanılır, ancak ayrıca misinayı bir döndürme tertibatına, tokaya ya da suni yeme bağlamak için de kullanılabilir. Geliştirilmiş Rigavo Bağı güçlü ve bağlaması kolay olduğundan balıkçılar arasında çok popülerdir.

İlginizi çekebilecek konular

OLTA MAKİNESİ NEDİR Makara ve makine balıklar kancaya takıldıktan sonra onların direncini düşürerek kendimize çekmemizi sağlayan parçalar olarak tanımlanabilir. Avlanma ş...
Bir Oltayı Oluşturan Elemanlar Nelerdir? Oltayı aslında birçok insan duymuştur ve biliyordur. Kısaca tanımı balık avlamak için kullanılan bir gereçtir. Oltayla Balık Avı ile alakalı hiçbir bi...
OLTA YAPIMI YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN Oltaların yapımı karşıdan bakıldığında zor gözükse de aslında tam tersi yani çok kolaydır, ancak bilene kolaydır tabi. Sizlere özellikle her amatör ba...
Olta nasıl temizlenir Balık avcılığına çıkan bir çok avcımızın merak ettiği bir konu olan olta ve malzemeleri temizleme konusunda sizlere elimizden geldiğince yanıt vermeye...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir