Anasayfa / Olta Çeşitleri ve Olta Yapımları / OLTA NASIL YAPILIR YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN

OLTA NASIL YAPILIR YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN

Amatör olarak balık tutmak için en doğru mevsimlerden birindeyiz. Bir yandan denizi, maviyi seyrederek temiz havayı ciğerlerinize çekip, bir yandan da istavrit, çinakop, mercan, lüfer tutabilirsiniz. İyi bir olta seti, babalar için de uygun bir hediye olabilir. A’dan Z’ye tam teçhizatlı bir balıkçı olmak için neler gerekir, bu malzemeler kaça alınır ve bu ekipmanın bakımı nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir sizin için araştırdık.

Balık deyince şüphesiz akla gelen ilk şey olta oluyor. Balık avlayabilmek için profesyonel yardım alınarak oluşturulmuş iyi bir oltaya ihtiyacınız var. Olta, kamışı ve makine bölümü olmak üzere ana hatları ile iki parçadan oluşuyor. Seçtiğiniz malzemeye göre oltaların fiyatları değişiyor.

İşe önce oltanın en göze çarpan bölümü, kamışı seçmekle başlayalım. Üç farklı malzemeden yapılmış kamış bulmak mümkün. Fiberden yapılmış kamışlar, daha çok bu işle yeni yeni ilgilenmeye başlayanların tercih ettiği bir malzeme. Uzun ömürlü değil. Bakımı yapıldığı takdirde maksimum 5-10 yıl dayanıyor. Fiyatları ise 10-20 YTL arasında değişiyor.

Komposit adı verilen, karbon-fiber karışımı bir malzemeden yapılmış kamışlar da var. Dikkatli bakılırsa uzun yıllar kullanılabiliyor. Torunlarınıza bile miras bırakabilirsiniz. Fiyatı ise 20-30 YTL arasında değişiyor. Kamışta en iyi olanlar ise sadece karbondan yapılanlar. Fiyatları 35 YTL’den başlıyor. Eğer marka tutkunuz varsa bu rakam 300 Euro’ya kadar çıkabiliyor. Son yıllarda daha uzun mesafeye atışı kolaylaştıran sörf kamışları da epey rağbet görmeye başladı. Daha sert bir malzemeden yapılan bu kamışlar 60 YTL’den başlıyor.

OLTANIN CAN DAMARI

Oltanın en önemli kısmı, şüphesiz bütün sistemi kontrol eden makinesi. Makine alırken, nerede hangi balığı avlayacağınıza dikkat etmeniz lazım. 1-2 bilyeli grafik makineler, kıyı balıkçılığı yapmak isteyenlerin işini görebilir. Balıkçılığa yeni başlayanlardansanız ve bu işi hobi olarak görüyorsanız, 10-20 YTL arasında değişen grafik makineleri tercih etmeniz yeterli. Ama bu makinelerin daha çabuk bozulacağını da unutmamak lazım. Ancak bu tür malzeme satan birçok dükkân tamir garantisi veriyor. Bozulan ekipmanı tamir ettirmek pek öyle pahalı bir şey değil.

Bir de çelikle grafik malzemesinin çeşitli kombinasyonlarından oluşan makineler var. Gövdesi grafik, kafa kısmı çelik ya da tamamen çelikten yapılan bu makinelerin fiyatları 50-100 YTL arasında. Bu makinelerin iç mekanizması diğerlerinden çok daha kuvvetli. Bir makinenin iyi olup olmadığı, içindeki dişlilerin kalınlığına bakılarak rahatlıkla anlaşılabilir. Dişlileri ne kadar kalınsa makine o kadar uzun ömürlü oluyor. Bir de sadece tekneden yapılan ve balıkçılıkta kullanılan makineler var. Çok daha kalın dişlilere sahip bu malzemeyle kıyıdan avlanmanız mümkün değil.

 

 

 

Bir oltanın olmazsa olmazlarından biri de kamışa sarılan misina. 3 YTL gibi bir fiyata mal oluyor. Hatta bazı malzeme satıcıları, misinayı hediye olarak verebiliyor.

Balık avlamaya çıkarken her türlü hava koşulunu göz önünde bulundurmalısınız. Yanınızda mutlaka yağmurluğunuz ve yedek kıyafetleriniz olmalı.

Hangi mevsimde, hangi sularda, hangi balığı avlamakta olduğunuza dikkat edin. Her farklı durum için farklı malzemeler kullanmanız gerekebilir.

 

İlginizi çekebilecek konular

EN İYİ OLTA MAKİNASI 2018 Olta makineleri yapıları itibari ile farklı modellere ayrılmaktadır. Her model görsel anlamda benzerlik taşımamakla beraber farklı av veya avlanma yön...
Olta nasıl temizlenir Balık avcılığına çıkan bir çok avcımızın merak ettiği bir konu olan olta ve malzemeleri temizleme konusunda sizlere elimizden geldiğince yanıt vermeye...
OLTA YAPIMI YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN Oltaların yapımı karşıdan bakıldığında zor gözükse de aslında tam tersi yani çok kolaydır, ancak bilene kolaydır tabi. Sizlere özellikle her amatör ba...
OLTA BALIK AVI Olta ile balık avından birkaç püf noktaya değinmek isterim Amatör balıkçılık herhangi bir ticari kaygısı olmaksızın kıyıdan ya da tekneden yapılan bal...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir