Anasayfa / Balık Avı Videolari / Sularımızda Yaşayan En Zehirli 8 Balık ( Video ) izle

Sularımızda Yaşayan En Zehirli 8 Balık ( Video ) izle

Ülkemiz denizlerinde bulunan ve kimi zaman ölümlere bile yol açan 8 tehlikeli Balık türü hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Zehirli balıkların detaylı anlatıldığı Video’muza da göz atmanızı tavsiye ederiz.

1. İğneli (Kuyruklu) Vatoz

Çoğunlukla kumlu ve sığ kıyı sularında bulunurlar. Balıkçı ağlarına sık sık takılılırlar. En çok yararlanma şekli plajlarda üzerilerine basmaktan kaynaklanmaktadır. Zehrin kana karışmasından sonra genelde şiddetli bir sancıya neden olurlar. Ancak bazı komplikasyonlar sonucu (iğnenin damara batması gibi) ölüme yol açabilir. İğneli Vatoz sokması sonrası yara derin değilse ve kanama yoksa yaralı bölge sıcak suya batırılmalıdır. Balığın iğnesi kırılıp vücut içerisinde kalırsa mümkünse biran önce çıkarılmalı, çıkarılamıyorsa veya kanama varsa en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

2. Trakonya Balığı

Denizlerimizdeki en zehirli birkaç balıktan biridir ve zehirli balıklar içerisinde popülasyonu en yoğun olan balıktır. Kıyı şeritlerinde çamurlu veyaa kumlu sularda kendilerini zeminin altına gömerler. Bu yüzden görülmesi zordur. Trakonya balığının zehrinin sinire etki etmesi kişiyi sakat bırakabilir. Trakonya balığı öldükten sonra bile zehrinin etkisi devam eder. Bundan dolayı trakonya ile karşılaşıldığında çok dikkat edilmelidir ve zehriyle karşı karşıya kalma durumunda acilen  sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Yaralı bölgeye ilk müdahale varsa amonyak ile yapılmalıdır.

3. Folya Balığı

Denizlerimizde nadiren görülür. Zehri İğneli Vatoz balığıyla aynıdır.

4. İskorpit

İskorpit, denizlerimizde en sık görülen balıklardan birisidir. Zehir balığın dikenleryle temas edilmesi yoluyla vücuda nüfuz eder. Birkaç gün ağrı ve sızıya sebep olur. Zehir ile temasta yararlanma söz konusuysa yaraya amonyak ile ilk müdahale sonrası sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

5. Çuçuna Balığı

Denizlerimizde nadiren görülür. Kıkırdaklı yapısı ile ve yarasaya benzer şekliyle zehirli balıklardan biridir.

6. Balon Balığı

Denizdeyken ve rahatsız edilmediğinde bir zararı yoktur. Ülkemizde nasıl tüketileceği tam bilinmemetedir, bu yüzden doğru bilgi sahibi olmadan, tam temizlenmeden tüketilmemelidir. Yanlış tüketildiğinde siyanürden 50 kat daha etkili zehriyle kesin ölüme yol açar. Tehlike anında balon gibi şişmesiyle bilinmektedir.

7. Rina Balığı

Köpekbalığı familyasından olup, şeklen vatoza benzer. Sahillerin 60 metreden 200 metreye varan derinliklerinde kumlu ve çamurlu diplerde hareketsiz yatarak avlanır. Boyları 150 santimetreye ulaşabilir. Kışları derin suları tercih ederler. Yaz aylarında ise kıyılara, tatlı sulara ve lagünlere yaklaşır. Kamçı benzeri kuyruğu yaralayıcı, dikenleri tehlikeli şekilde zehirlidir.

8. Varsam Balığı

Trakonya balığı ile aynı familyadandır. Trakonya’ya oranla daha az görülse de en az onun kadar zehirlidir ve bu balığın zehirine maruz kalındığı taktirde acilen Sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Ülkemiz Denizlerinde bulunan En Zehirli 8 Balık (Video) izle

ZEHİR DANIŞMA MERKEZİ TELEFON NUMARASI:

Her türlü zehirlenmeye karşı mutlaka sağlık kuruluşlarına BAŞVURUNUZ. 114 Zehir Danışma Merkezini arayarak bilgi ve yardım da alabilirsiniz. Aksi takdirde bu zehirlenmelerin vücudunuzda kötü etkileri olabilir ve ölüme yol açabilir.

İlginizi çekebilecek konular

Kefal için Kösteksiz Kıbrıs Oltası Hazırlama (Vide... Kefal avı için Kıbrıs Oltası Yapımı konusunu yazılı olarak anlatmıştık. Dilerseniz videolu anlatımı da buradan izeleyebilirsiniz. Video Youtube'da bal...
Trança Avlama Teknikleri Trança balığı mercan ailesine üyedir. Ülkemizde bulunan balık çeşitlerinden biridir. Genellikle Ege ve Akdeniz’de görülmektedir. Derin dip balığıdır. ...
En iyi 9 Balıkçı Düğümü   En iyi balıkçı düğümlerini öğrenmek istermisiniz. Videoda grafiklerle anlatılan ve en iyi 9 balıkçı düğümünün basit bir şekilde nasıl yapıldığ...
Tatlısu ve Deniz Balıkları Yasal Avlanabilir Boy Ö... Balıkların bilindiği gibi üreme zamanlarında yasal olarak belirlenen bir sürece ve yavru halden belirli bir boya erişene kadar avlanmaları yasaklanmak...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − 6 =