15 Ağustos 2018, Çarşamba

Tavuk eti ile balık yemi hazırlamak

Güzel bir av gerçekleştirmek istiyorsak tavuk etini nasıl ve tavuğun neresinden hazırlamalıyız? Balık yakalamak için derisi hariç tavuğun her yerinden yararlanabiliriz. Deri çok sert olmasından kullanmanızı tavsiye etmiyorum ve balıklarda çok sevmiyorlar. Balıklar yağlı eti daha fazla severler bu yüzdende yemlik balıklar genellikle yağlı balıklardan seçilir sardalya gibi. Bunun için benim tavsiyem tavuğun butlarını kullanmanız. Göğüsüde iş görüyor ama yağsız olmasından but eti daha iyi balık konusu ile ilgili.

Bizim tavsiyemiz tavuk alırken kemiksiz göğüs yada kemiksiz but alarak işe başlamanız. Bütün tavuk alırsanız etleri çıkarmak sizi uğraştıracaktır. Aldığınız tavuk etini öncelikle gerçekleştireceğiniz ava göre planlayarak hazırlamanız gerekiyor. Kıyıdan avlanacaksanız eti 1/2 cm genişliğinde fileto biçiminde güzelce eti parçalamanız gerekiyor.Sonrasında meydana çıkan ince uzun filetoları küp küp aşağı yukarı bir tavla zarı boyunda eti çok parçalamadan doğruyoruz. Kuşbaşı doğranmış tavuk etinin minyatür durumu olarak düşünebilirsiniz.

 

Gelelim mühim bir noktaya. Tavuk eti gayet yumuşaktır. İğneğe tağtığınızda ilk darbede anında oltadan düşecektir. Bizde bunu engellemek için tuzlama prosedürü yapıcaz. Doğramış bulunduğunuz tuvuğu aşağı yukarı olrak 250 gr ete silme biçimde bir yemek kaşığı tuz yeterlidir. Tuzladıktan sonra etleri iyice karıştırıp her parçanın tuz ile ilişki ettiğinden emin olun. Daha sonra saklaycağız kabı alın ve içerisine bir kaç kat kağıt havlu ya da kağıt yerleştirin. Tuzlanan tavuk eti tuzun tesiri ile bir oran suyunu bırakacaktır ve ve çıkan bu suyu çekmesi için bunu yapmanız lazım olur. İçine kağıt havlu serdiğimiz kaba tavukları koyuyoruz. İşlemimiz burada tamamlanıyor.

Buzlukta sakladağımız tavuk etini çok uzun sere kullanabilmeniz mümkün. Hiç bir kötü kokuda olmayacaktır. Mesala sabah uyandınız kıyıe balığa gittiniz ancak deniz çok kötü ve atış bile yapamdan geri dönmek mecburiyetinde kaldınız. Tavuğumuzuz tuzladığımızda bu tür hızlıca dışarda bile kalsa bozulmayacak, kokmayacak ve yine buzluğa yerleştirip bir ileri avınızda kullanabileceksiniz.

 

Tavuk eti ile hangi balıklar yakalanabilir?

Yemi derledik peki bu yeme hangi balıklar gelir hangi türde balıklar yakalayabilirim? Tavuk eti renk ve yapı olarak karidese çok benzediğinden nerdeyse karidese benzer balılkların tamamı tavuk eti ile yakalanabilir. Çipura, karagöz, mercan, izmarit, toplum arasında kaya balığı olarak tanınan bütün orfoz çeşitleri, çarpan, trakonya, gümüş ve daha sayamadığım dip balıklarının fazlası tavuk etine gelmektedir. Belirtmiş bulunduğum bütün balıkları bire bir tavuk eti ile yakalanabildiğini söyleyebiliriz.

Tuzla iyice sertleşen tavuk eti ile kenardan gayet güzel avlar yapılabilirisniz. Oltanızı süratlice atmanızda veya kayalar, yosunlar arasından atılabilen alanlarda yem iğneğe iyi oturduğundan oltayı attığınızda anında düşmeyecek sizde boşuna vakit kayıbına uğramayacaksınız.

İlginizi çekebilecek konular

Zargana Nasıl Avlanır? Zargana balığı avı nerede ve nasıl yapılır? Kıyıda mı avlanmak mantıklı yoksa Teknede mi? Zargana avcı bir balık türü olduğundan dolayı avlak yeri ola...
SAZAN BALIK AVI Bir çok  balık severlerin balık tutma konusunda sazan avında aldığı haz’ı anlatamazlar. Sazan balığını nasıl avlayabiliriz sorusunun, diğer balıklarda...
Barbun Balığı Nasıl Avlanır? Barbun balığını avlayabilmek için öncelikle olta ve ya el makarasına sahip olmamız gerekmektedir. Olta çok basit bir av tekniği olsa da el makarası da...
Balık avında radar kullanımı Balık Avında Radar Kullanımı Balık avı işlemini profesyonel olarak gerçekleştiren ve bu durumu bir meslek haline getiren kişiler; türlü türlü ekipm...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir