26 Mayıs 2018, Cumartesi
Anasayfa / Balık avı Teknikleri / ZIPKINLA BALIK AVI NASIL YAPILIR

ZIPKINLA BALIK AVI NASIL YAPILIR

Püf noktalarına da değinmek isterim:

1- kullanılan aletlerin kaliteli olması avcının şansını büyük ölçüde arttırır.
2- palet seçimi çok önemlidir. Unutmayın avınızın mekanınızdasınız.
3-balığı vurduktan sonra ölmesini beklemek yanlıştır. Balığı vurur vurmaz zıpkın bırakılmalı ve yaralı balığa anında müdahale edilmelidir. Aksi takdirde balık zıpkının şişinden kurtulup kaçar.
4- şnorkel kullanımı çok önemlidir. Aksi takdirde ciddi ölümcül tehlikesi vardır.
5- palet kullanımı çok önemlidir. Yanlış kullanımı avınızı ürküteceği gibi bacağa kramp girme riskli de büyüktür. Paletleri kullanırken bilekten değil bacaktan çırpmanız önerilir.
6- zıpkın avcısına suda kramp girmesi çok olası bir durumdur. Böyle bir durumda panik yapmamak çok önemlidir. Kramp giren bölgenin kanını akıtmak çoğu zaman krampı geçirir.
7- avınızı tanımanız çok önemlidir. Tanımadığınız balığa ateş etmemeniz önerilir. Çünkü hiçbiri göründüğü kadar masum olmayabilir.

 

Zıpkın ile balık avlama yöntemleri kişiden kişiye değişirken sizlerin de uyması gereken kurallar vardır. Bu kurallar sizlerin sağlığı için önemlidir. Avlanırken zıpkını taşıma da çok önemli bir detaydır. Kurulu zıpkının şişi ucunda tüfek kısmına bağlı bulunan ipi, ilk kontrol edilmesi gereken unsurdur. Oranıza buranıza dolanması olası boşluktaki ip, her an basınıza olmadık kaza-bela açabileceği gibi, en iyi ihtimalle şişin hızını kesip balığınıza ulaşamamasına da sebebiyet verebilir. Âmâ sizin can güvenliğiniz öncelikli olduğu için dikkatli olmak gerekmektedir. İkinci önemli unsur zıpkını taşıma seklidir. Zıpkın hangi koşulda olursa olsun, başınıza ve haliyle görüş acınıza doğru dik biçimde uzattığınız kolunuzda, ileriye doğru taşınmalıdır. Maazallah altınızda başka bir dalgıç olması, olmadık kazalara sebebiyet verebilir. Hatta kendi kendinizi yaralamanız bile, tecrübeli de olsanız, olasıdır. Zira balık peşindeyken insan akli da balık gibi alık çalışır.

 

Tabii ki bu yöntemleri değerlendirdikten sonra dalışlarınızda balığı takip etme dikkatli süzme evresi ve onun açısından bakma ile sessizlik çok önemli bu konulara dikkat edilirse sadece tetiği çekmeniz kalır.

İlginizi çekebilecek konular

ZIPKINLA BALIK AVI   Zıpkınla balık avı, güç, kondisyon ve çok fazla teknik içeren ciddi bir spor dalıdır. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu (TSSF) kapsamında ...
Konserve Ton balığı nasıl yenir? Ton balığının bir diğer adı orkinostur. Ton balığının etleri konserve ticaretinde kullanılmaktadır bunun yanı sıra insanların çok sıklıkla tükettiği v...
TON BALIĞI BESİN DEĞERİ Ton balığı besin değeri 100 gramında 165 kcal kalori, ayrıca besinin 1 porsiyon (Orta) yani 125 gramlık miktarında 206.25 kalori bulunmaktadır. &nb...
ZIPKINLA BALIK AVI TEKNİKLERİ Gerekli şartları oluşturduktan sonra artık sıra dalışa ve keyifle avlanmaya geldi. Avlanma içinse en önemli unsur uygulayacağımız tekniktir. Avlanma ü...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir