20 Eylül 2018, Perşembe
Anasayfa / Balık avı Teknikleri / ZIPKINLA BALIK AVI NASIL YAPILIR

ZIPKINLA BALIK AVI NASIL YAPILIR

Püf noktalarına da değinmek isterim:

1- kullanılan aletlerin kaliteli olması avcının şansını büyük ölçüde arttırır.
2- palet seçimi çok önemlidir. Unutmayın avınızın mekanınızdasınız.
3-balığı vurduktan sonra ölmesini beklemek yanlıştır. Balığı vurur vurmaz zıpkın bırakılmalı ve yaralı balığa anında müdahale edilmelidir. Aksi takdirde balık zıpkının şişinden kurtulup kaçar.
4- şnorkel kullanımı çok önemlidir. Aksi takdirde ciddi ölümcül tehlikesi vardır.
5- palet kullanımı çok önemlidir. Yanlış kullanımı avınızı ürküteceği gibi bacağa kramp girme riskli de büyüktür. Paletleri kullanırken bilekten değil bacaktan çırpmanız önerilir.
6- zıpkın avcısına suda kramp girmesi çok olası bir durumdur. Böyle bir durumda panik yapmamak çok önemlidir. Kramp giren bölgenin kanını akıtmak çoğu zaman krampı geçirir.
7- avınızı tanımanız çok önemlidir. Tanımadığınız balığa ateş etmemeniz önerilir. Çünkü hiçbiri göründüğü kadar masum olmayabilir.

 

Zıpkın ile balık avlama yöntemleri kişiden kişiye değişirken sizlerin de uyması gereken kurallar vardır. Bu kurallar sizlerin sağlığı için önemlidir. Avlanırken zıpkını taşıma da çok önemli bir detaydır. Kurulu zıpkının şişi ucunda tüfek kısmına bağlı bulunan ipi, ilk kontrol edilmesi gereken unsurdur. Oranıza buranıza dolanması olası boşluktaki ip, her an basınıza olmadık kaza-bela açabileceği gibi, en iyi ihtimalle şişin hızını kesip balığınıza ulaşamamasına da sebebiyet verebilir. Âmâ sizin can güvenliğiniz öncelikli olduğu için dikkatli olmak gerekmektedir. İkinci önemli unsur zıpkını taşıma seklidir. Zıpkın hangi koşulda olursa olsun, başınıza ve haliyle görüş acınıza doğru dik biçimde uzattığınız kolunuzda, ileriye doğru taşınmalıdır. Maazallah altınızda başka bir dalgıç olması, olmadık kazalara sebebiyet verebilir. Hatta kendi kendinizi yaralamanız bile, tecrübeli de olsanız, olasıdır. Zira balık peşindeyken insan akli da balık gibi alık çalışır.

 

Tabii ki bu yöntemleri değerlendirdikten sonra dalışlarınızda balığı takip etme dikkatli süzme evresi ve onun açısından bakma ile sessizlik çok önemli bu konulara dikkat edilirse sadece tetiği çekmeniz kalır.

İlginizi çekebilecek konular

DENİZDE BALIK TUTMA TEKNİKLERİ Denizde balık tutma teknikleri olarak sizlere aktaracağım kısa notlar ile açıklayıcı deneyimlerimi paylaşmadan önce yeni başlayan ya da amatör olan ba...
OLTA BALIK AVI Olta ile balık avından birkaç püf noktaya değinmek isterim Amatör balıkçılık herhangi bir ticari kaygısı olmaksızın kıyıdan ya da tekneden yapılan bal...
Balık Avında Jigging Tekniği Balık avı esnasında birçok metot kullanılmakta olup; en fazla fayda sağlayacak olan yöntemin kullanılması durumu da kendini gösterecektir. Balık avı i...
Balık Tutma Makinası Balık Tutma Makinası Olta (Kamış) ‘dan sonra ikinci kısmını makineler oluşturmakta balıkçıların listesine baktığımızda. Aslında burada da bir terim k...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir