Anasayfa / Balık avı Teknikleri / ZIPKINLA BALIK AVI NASIL YAPILIR

ZIPKINLA BALIK AVI NASIL YAPILIR

Püf noktalarına da değinmek isterim:

1- kullanılan aletlerin kaliteli olması avcının şansını büyük ölçüde arttırır.
2- palet seçimi çok önemlidir. Unutmayın avınızın mekanınızdasınız.
3-balığı vurduktan sonra ölmesini beklemek yanlıştır. Balığı vurur vurmaz zıpkın bırakılmalı ve yaralı balığa anında müdahale edilmelidir. Aksi takdirde balık zıpkının şişinden kurtulup kaçar.
4- şnorkel kullanımı çok önemlidir. Aksi takdirde ciddi ölümcül tehlikesi vardır.
5- palet kullanımı çok önemlidir. Yanlış kullanımı avınızı ürküteceği gibi bacağa kramp girme riskli de büyüktür. Paletleri kullanırken bilekten değil bacaktan çırpmanız önerilir.
6- zıpkın avcısına suda kramp girmesi çok olası bir durumdur. Böyle bir durumda panik yapmamak çok önemlidir. Kramp giren bölgenin kanını akıtmak çoğu zaman krampı geçirir.
7- avınızı tanımanız çok önemlidir. Tanımadığınız balığa ateş etmemeniz önerilir. Çünkü hiçbiri göründüğü kadar masum olmayabilir.

 

Zıpkın ile balık avlama yöntemleri kişiden kişiye değişirken sizlerin de uyması gereken kurallar vardır. Bu kurallar sizlerin sağlığı için önemlidir. Avlanırken zıpkını taşıma da çok önemli bir detaydır. Kurulu zıpkının şişi ucunda tüfek kısmına bağlı bulunan ipi, ilk kontrol edilmesi gereken unsurdur. Oranıza buranıza dolanması olası boşluktaki ip, her an basınıza olmadık kaza-bela açabileceği gibi, en iyi ihtimalle şişin hızını kesip balığınıza ulaşamamasına da sebebiyet verebilir. Âmâ sizin can güvenliğiniz öncelikli olduğu için dikkatli olmak gerekmektedir. İkinci önemli unsur zıpkını taşıma seklidir. Zıpkın hangi koşulda olursa olsun, başınıza ve haliyle görüş acınıza doğru dik biçimde uzattığınız kolunuzda, ileriye doğru taşınmalıdır. Maazallah altınızda başka bir dalgıç olması, olmadık kazalara sebebiyet verebilir. Hatta kendi kendinizi yaralamanız bile, tecrübeli de olsanız, olasıdır. Zira balık peşindeyken insan akli da balık gibi alık çalışır.

 

Tabii ki bu yöntemleri değerlendirdikten sonra dalışlarınızda balığı takip etme dikkatli süzme evresi ve onun açısından bakma ile sessizlik çok önemli bu konulara dikkat edilirse sadece tetiği çekmeniz kalır.

İlginizi çekebilecek konular

DENİZDE HAVA DURUMUNA GÖRE DİKKAT ETMEMİZ GEREKENL... Denize herhangi bir yelkenli ya da başka bir tür tekne ile çıkarsanız şayet acemiler için dikkat edilmesi gereken hava, deniz kontrollerini dikkate al...
ÇİNEKOP NASIL PİŞİRİLİR Kalp ve damar hastalıkları üzerinde faydası bulunan Çinekop, kalp ritmini düzenleyerek kalp krizine karşı korur. Depresyondan korunmamızı sağlar. Tans...
Barbun Balığı Nasıl Avlanır? Barbun balığını avlayabilmek için öncelikle olta ve ya el makarasına sahip olmamız gerekmektedir. Olta çok basit bir av tekniği olsa da el makarası da...
TON BALIĞI SALATASI NASIL YAPILIR Ton balıklı salata malzemeleri 1 küçük kutu ton balığı 5-6 dal kıvırcık ya da normal marul 3-4 dal taze yeşil soğan ya da 1 kuru soğan Y...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir