20 Eylül 2018, Perşembe
Anasayfa / Genel / ZIPKINLA BALIK AVI SUÇ MU

ZIPKINLA BALIK AVI SUÇ MU

Zıpkın ile avcılık, tabii ki bu sporun da bir etiği var. Zıpkın ile balık avı; balıkların avlanmaya müsait olduğu yani yumurtlama dönemini dışında, uygun boyutlara ulaştığında (balıkların avlanmak için uygun olduğu asgari boyutlar biraz araştırmayla bulabilirsiniz.), geceleri değil sadece gündüzleri yapıldığında ve soyu tükenmekte olan orfoz gibi balıklar avlanmadığı takdirde ekosisteme olumsuz etkide bulunmaz. Ayrıca, tüplü dalış yaparken zıpkın kullanmanın kesinlikle yasak olduğunu ve hiçbir şekilde etik olmadığını unutmayın.

İç sulardaki yer yasakları ve sınırlamalar

MADDE 13 – (1) Ek-5 ve Ek-6’da belirtilen alanlarda avlanmak tamamen yasaktır.

 

İç sularda amatör avcılık 

MADDE 14 – (1) Ek-5’te yer alan avlanmanın yasaklandığı iç sular ile Ek-6’da yer alan avlanmanın kısmen yasaklandığı iç sularda dönem boyunca avcılık yapılması yasaktır.

(2) Çırpma/çarpma ve bırakma olta, birden fazla iğne ile donatılmış küspe, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır. Yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme ve benzeri) avlakta bulundurulması ve kullanımı yasaktır.

(3) Her türlü patlayıcı, öldürücü, bayıltıcı, uyuşturucu, uyutucu, uyarıcı maddeler, karpit, sönmemiş kireç, balık otu ve benzerlerinin amatör avcılıkta kullanımı ve bu malzemelerin av mahallinde bulundurulması yasaktır.

(4) Bir amatör balıkçı en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 3 adedi geçemez. Ancak, alabalık avında iki olta takımından daha fazla olta takımı kullanılamaz ve her olta takımında iki iğne bulunabilir.

(5) Akarsularda her türlü doğal yem kullanılarak alabalık avcılığı yasaktır. Sadece yapay yem kullanılarak avcılık yapılabilir. Göllerde yapılacak alabalık avcılığında ise kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız iç su ve deniz balıkları hariç, her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir.

(6) Boyu 7.5 metrenin üzerindeki teknelerle amatör balık avcılığı yapılması yasaktır.

(7) Akarsuların, göllerin ve göletlerin yatakları değiştirilerek bir kısmının kurutulması veya bentlenmesi yöntemi ile avcılık yapılması veya ızgaralarla balık toplanması yasaktır.

(8) İçme suyu rezervuarlarında, akaryakıt ile çalışan kayık, motor ve benzeri araçların kullanılması ve su alma noktasına 300 metreden daha yakın yerlerde su ürünleri avcılığı yasaktır.

(9) Gün içinde av saati sınırlaması yoktur.

(10) Baraj göllerinde yapılan avcılıkta DSİ tarafından belirtilen güvenlik sahasında avlanmak tehlikeli ve yasaktır.

İlginizi çekebilecek konular

Süt içtikten kaç saat sonra Balık yenir Süt içtikten kaç saat sonra balık yenir-ayran içtikten kaç saat sonra balık yenir- balık ile yoğurt yenir mi Halk arasında yoğurt ile yenilen balığ...
KUŞADASINDA BALIK AVI Kuşadası’nda bulunan meralar ve balık sevdalı arkadaşlarımızın en gözde yerlerinden bir yer olan Kuşadası her tarafı bakımdan zenginlik yatıyor. Kuşad...
TON BALIĞI KAÇ KALORİ Sağlığına ve formuna dikkat edenlerin ideal seçeneği olan ton balığı ile kısa zamanda lezzetli ve orijinal yemekler hazırlanabilir. Özellikle Omega 3 ...
ZIPKINLA BALIK AVI SERBEST Mİ? Biliyorum ki hepinizin merak ettiği noktalardan biri de yasak mı? yoksa serbest mi? gibi kavram çelişkileri var. Aslında bir yandan yasak bir yandan d...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir