Anasayfa / Genel / ZIPKINLA BALIK AVI SUÇ MU

ZIPKINLA BALIK AVI SUÇ MU

Zıpkın ile avcılık, tabii ki bu sporun da bir etiği var. Zıpkın ile balık avı; balıkların avlanmaya müsait olduğu yani yumurtlama dönemini dışında, uygun boyutlara ulaştığında (balıkların avlanmak için uygun olduğu asgari boyutlar biraz araştırmayla bulabilirsiniz.), geceleri değil sadece gündüzleri yapıldığında ve soyu tükenmekte olan orfoz gibi balıklar avlanmadığı takdirde ekosisteme olumsuz etkide bulunmaz. Ayrıca, tüplü dalış yaparken zıpkın kullanmanın kesinlikle yasak olduğunu ve hiçbir şekilde etik olmadığını unutmayın.

İç sulardaki yer yasakları ve sınırlamalar

MADDE 13 – (1) Ek-5 ve Ek-6’da belirtilen alanlarda avlanmak tamamen yasaktır.

 

İç sularda amatör avcılık 

MADDE 14 – (1) Ek-5’te yer alan avlanmanın yasaklandığı iç sular ile Ek-6’da yer alan avlanmanın kısmen yasaklandığı iç sularda dönem boyunca avcılık yapılması yasaktır.

(2) Çırpma/çarpma ve bırakma olta, birden fazla iğne ile donatılmış küspe, parakete, sualtı tüfeği, zıpkın, pinter ve sepet gibi tuzakların kullanılması yasaktır. Yemlik uzatma ağı dışında her türlü ağın (tırıvırı, germe, uzatma, sürütme, çevirme, serpme ve benzeri) avlakta bulundurulması ve kullanımı yasaktır.

(3) Her türlü patlayıcı, öldürücü, bayıltıcı, uyuşturucu, uyutucu, uyarıcı maddeler, karpit, sönmemiş kireç, balık otu ve benzerlerinin amatör avcılıkta kullanımı ve bu malzemelerin av mahallinde bulundurulması yasaktır.

(4) Bir amatör balıkçı en fazla 4 olta takımı ile avlanabilir. Olta başına iğne sayısı 3 adedi geçemez. Ancak, alabalık avında iki olta takımından daha fazla olta takımı kullanılamaz ve her olta takımında iki iğne bulunabilir.

(5) Akarsularda her türlü doğal yem kullanılarak alabalık avcılığı yasaktır. Sadece yapay yem kullanılarak avcılık yapılabilir. Göllerde yapılacak alabalık avcılığında ise kan kurdu, kemik kurdu, leş kurdu, sinek larvaları, canlı ya da cansız iç su ve deniz balıkları hariç, her türlü yapay, doğal ve mamul doğal yem kullanılabilir.

(6) Boyu 7.5 metrenin üzerindeki teknelerle amatör balık avcılığı yapılması yasaktır.

(7) Akarsuların, göllerin ve göletlerin yatakları değiştirilerek bir kısmının kurutulması veya bentlenmesi yöntemi ile avcılık yapılması veya ızgaralarla balık toplanması yasaktır.

(8) İçme suyu rezervuarlarında, akaryakıt ile çalışan kayık, motor ve benzeri araçların kullanılması ve su alma noktasına 300 metreden daha yakın yerlerde su ürünleri avcılığı yasaktır.

(9) Gün içinde av saati sınırlaması yoktur.

(10) Baraj göllerinde yapılan avcılıkta DSİ tarafından belirtilen güvenlik sahasında avlanmak tehlikeli ve yasaktır.

İlginizi çekebilecek konular

CENGİZ BALIKÇILIK İLETİŞİM VE ADRES Cengiz Balıkçılık, çalışma hayatına 1997 yılında, tamamı balıkçılık konusunda uzman bir ekiple başlangıç yaptı. Bu dönem içerisinde iki unsur bizim ge...
TON BALIĞI FAYDALARI Ton balığında bulunan Omega 3 yağ asitleri, kalp ve damar sağlığının korunması açısından çok önemli er teşkil etmektedir. Vücuttaki HDL (iyi kolestero...
MÜREKKEP BALIĞI YENİR Mİ? Kafadanbacaklılar ailesinin alt birimlerinden bir tanesi de mürekkep balıklarıdır. Ahtapotlarında bu gruba dahil edildiği kafadancaklılar birçok ülked...
Dikkat Edilmesi Gereken Zehirli Balıklar Hobi olarak balıkçılık yapan kişilerin bilmesi gereken konulardan bir diğeri de zehirli balık türleridir. Bu balıkların genelde yüzgeç ya da solungaçl...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir